Поводом обележавања 200 година од рођења Ф. М. Достојевског Институт за славистику Руске академије наука (https://inslav.ru/) организовао је 19. и 20. октобра 2021. године Међународну научну конференцију Восприятие творчества Ф.М. Достоевского в славянском зарубежье.
Конференција је одржана у комбинованој форми (уз учешћа уживо и на даљину), а окупила је проучаваоце из различитих институција посвећених славистичким истраживањима у Русији, Пољској, Словачкој, Србији, Украјини, Хрватској, Чешкој. Поетички утицаји књижевног опуса Достојевског разматрани су из перспективе богате и динамичне рецепције у словенским земљама. У том контексту је доц. др Мина Ђурић (Филолошки факултет Универзитета у Београду) представила и значај Бахтинових тумачења полифоније на примерима дела Достојевског, анализирајући три периода стваралачке рецепције Достојевског у српској књижевности 20. века (Творческое восприятие полифонического романа Ф.М. Достоевского в сербской литературе ХХ в.), док је међу темама било заступљено и компаративно истраживање доц. др Василисе Шљивар (Филолошки факултет Универзитета у Београду) поводом тумачења интертекстуалних релација које је Казаков успостављао према стваралаштву Достојевског (Ф.М. Достоевский – учитель Владимира Казакова).
Питања како је у источнословенским, западнословенским и јужнословенским земљама читан, превођен и/или тумачен Достојевски у другој половини 19, током 20. и првих деценија 21. века, отворила су бројне теме за промишљања и будућа истраживања, о чему сведочи и квалитетан програм ове конференције: https://inslav.ru/conference/19-20-oktyabrya-2021-g-vospriyatie-tvorchestva-fm-dostoevskogo-v-slavyanskom-zarubezhe.