Уводна реч (место поздравног говора на Конгресу)
Београдски конгрес отказан због рата
Завршавајући извештај о Другом конгресу слависта, који је одржан 1934. године у Пољској, Александар Белић пише: „На последњем скупу Конгреса господин председник Конгреса Розвадовски објавио је да ће идући, Трећи интернационални конгрес слависта, по пристанку југословенске владе, бити у братској Југославији. То је конгрес прихватио са одушевљењем.”
Иако су све припреме биле обављене, Трећи конгрес слависта, планиран да се одржи у Београду године 1939, био је отказан због избијања Другог светског рата. Белић о томе разочарано пише: „Све ове припреме и све лепе наде Извршног одбора изјаловиле су се. Конгрес је морао бити отказан и Бог зна када ће нов, Четврти међународни конгрес слависта моћи бити сазван. Већ и за време самих припрема осећало се да се тешки облаци надносе над човечанством.”
Читалац Белићевих извештаја о првом, другом и неодржаном трећем конгресу слависта, написаних између 1929. и 1939. године, осетиће између редова читљиву поруку да је штета од неодржаног београдског конгреса далеко већа за историју славистике од, нажалост, узалуд уложеног новца и радне енергије организатора, и да се она огледа, пре свега, у прекиду узавреле славистичке мисли у прекретничком времену за развој славистике и лингвистике уопште. Материјална штета се може надокнадити, али ненадокнадив је прекид напрегнуте научне идеје у првим деценијама 20. века.
Ево како то Белић наслућује у извештају о Другом конгресу: „Уколико се учесници овог конгреса нису држали већ познатих, много пута употребљаваних начина испитивања, они су бежали у појединости, задовољавајући се чак изношењем какве мале истине или каквог ситног интересантног факта. Али то не значи ипак да се по извесним задацима, по појединачним предавањима или напоменама у дискусијама није могло видети да много штошта није изношено на Конгресу просто због тога што није добило завршни облик у испитивањима самих стручњака. То нам даје наде да ће до новога конгреса, који ће бити у Југославији 1939. године, много штошта сазрети и добити дефинитивни облик.” Нажалост, дозревање тога што је требало да сазри у славистичкој лингвистици било је прекинуто великим светским ратом.
Почетак 20. века био је у лингвистици обележен променом научне парадигме. Предмет истраживања није више само историјска граматика. Почиње развој методологије за синхронијски приступ истраживању савремених језика. Белић са одређеном дистанцом пише о настанку структурализма и о првим реакцијама на овај револуционарни лингвистички правац. На прашком конгресу, 1929. године, након трочасовне расправе, „јасно је било из целе дискусије да нико није порицао значај новог правца и потребу да се предузета проучавања удубе и прошире. Наглашавано је такође да се треба чувати у тим испитивањима свега што не истиче из језика, него се са стране у њ уноси (нпр. какав филозофски правац који би неко желео применити и на језик)”.
Одређујући у једној реченици тај нови талас који је запљуснуо лингвистику на самом почетку 20. века, Милка Ивић каже да се „основна супротност науке 19. века према науци 20. века састоји управо у чињеници да је наука 20. века наслоњена на конкретност факата, док је ова друга заокупљена изналажењем апстракција које извиру из посла издвајања битног од небитног у појавама”. То је време првих одјека казањске школе, Фортунатовљеве школе, прашке школе. У славистици се назире ново доба, иако је она дубоко уздрмана Октобарском револуцијом и завршетком Првог светског рата, јер ти бурни историјски догађаји бришу Петроград и Беч са карте најзначајнијих славистичких центара. Те 1939. године неке идеје биле су зреле, а трагало се за новим центром славистике где би се нагомилана енергија окупила и материјализовала. Да је одржан Трећи конгрес слависта, који је тако зналачки и с визијом усмеравао Александар Белић, можда би Београд постао престоница славистичке мисли.
Аутор: Проф. др Рајна Драгићевић
Председник Савеза славистичких друштава Србије
Материјали са неодржаног III међународног конгреса слависта, репринт-издање, приредио Богољуб Станковић, Београд, 2008: Славистичко друштво Србије.
http://www.slavistickodrustvo.org.rs/pdf_dokumenti/III%20Kongres%20Slavista.pdf
Наташа Миланов: “Зборник неодржаног конгреса у Београду (1939)”, Стазама славистике, уредила Р. Драгићевић, Београд, 2018: ССДС, 35-39.
Tекст Богољуба Станковића на руском, посвећен неодржаном конгресу у Београду, 1939.